Szafki nocne do sypialni

Szafki i komody nocne do sypialni

Stoliczek nocny – zbędny wydatek czy nieodzowna inwestycja?

Nierzadko zdarza się, że kompletując wyposażenie sypialni, całą uwagę poświęcamy wyborowi łóżka, przekładając zakup szafki nocnej na dalszy plan aranżacyjnych czynności. Mebel ten postrzegany jest często jako dodatkowy wydatek. Tymczasem rola, jaką nowoczesne szafki nocne odgrywają w pomieszczeniu, jest zdecydowanie nie do przecenienia.

Aktywne filtry:

-

Stolik pomaga zorganizować przestrzeń wokół łóżka w taki sposób, by wyjście z niego nie kończyło się rozdeptaniem i zniszczeniem rozrzuconych na podłodze przedmiotów. Szafka koło łóżka jest najczęściej prostym drewnianym meblem, który sprzyja niewątpliwie utrzymaniu porządku i harmonii – cech tak pożądanych w każdej sypialni. Odpowiednio dobrany stolik może stanowić atrakcyjną i efektowną dekorację wnętrza. Jak widać – zalet jest wiele. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stoliczka nocnego?

 Właściwie skrojona szafka nocna – wymiary mebla

Twoja sypialnia jest niewielka? Jeśli tak, pierwszą kwestią, jaką powinieneś uwzględnić przy zakupie stoliczka nocnego, jest wielkość tego mebla względem wnętrza, w którym ma się on znaleźć. Umiejętne wyważenie proporcji pozwoli Ci zachować wizualną lekkość i harmonię w pomieszczeniu.

Zastanawiasz się, jaką wielkość wybrać dla szafki nocnej? Wymiary tego mebla powinny być dostosowane do rozmiarów łóżka. Standardowo zaleca się, aby blat stolika był równy z wysokością mebla do spania lub nieznacznie od niego wyższy. Takie rozwiązanie zapewni szafce funkcjonalność, Tobie zaś ułatwi sięganie po znajdujące się na niej przedmioty.

Poza użytecznością kwestia ta istotnie wpływa na względy estetyczne. Zbyt mały stolik nocny wizualnie „zginie” na tle dużego łóżka. I przeciwnie – nadmiernie rozbudowany, stworzy sztuczną, rzucającą się w oczy dysproporcję. Jeśli chcesz idealnie sparować łóżko z szafką, wybierz meble z tej samej kolekcji.

 Liczba szafek nocnych w sypialni

Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć po ustaleniu wielkości stolików nocnych, jest ich liczba w sypialni. Efektownie prezentują się dwie niskie szafki nocne ustawione symetrycznie po obu stronach łóżka.

 Co ciekawe, oba meble nie muszą należeć do tej samej kolekcji, szczególnie jeśli aranżujesz wnętrze w stylu eklektycznym czy boho. Nikt bowiem nie powiedział, że meble te muszą być identyczne. Stolik nocny w czarnym odcieniu będzie kontrastował z bielą szafki ustawionej po drugiej stronie łóżka, okrągły – z kwadratowym, drewniany z widoczną strukturą słojów i sękami – z wypolerowaną na błysk płytą. Ciekawy efekt da również połączenie wąskiej szafki nocnej ze stolikiem.

Zanim przystąpisz do tworzenia podobnych kombinacji, zwróć jednak uwagę na układ i wielkość swojej sypialni. Wybór jednego stolika często podyktowany jest niewielkim metrażem pomieszczenia.

 Dodatkowe możliwości przechowywania

Lubisz porządek? Nie chcesz wystawiać na widok zbyt wielu przedmiotów? Najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie praktyczna, nowoczesna szafka nocna. W odróżnieniu od stolika oferującego wyłącznie powierzchnię blatu szafka daje więcej możliwości, jeśli chodzi o przechowywanie i układanie na niej (i w niej) przedmiotów. Dodatkowe miejsce na rzeczy przyda Ci się zarówno w przestronnej, jak i niewielkiej sypialni.

Szafkę nocną z szufladami możesz wykorzystać nawet do przechowywania bielizny, na blacie możesz położyć lampkę nocną i ulubioną książkę lub kubek herbaty, a na półce – okulary, biżuterię, budzik czy telefon.