Zjawisko kondensacji pary wodnej bywa uciążliwe, wydaje się trudne do zwalczenia, intrygujące i niepokojące. Chociaż kondensacja pary wodnej ma całkowicie naturalną przyczynę, faktycznie nie powinniśmy jej bagatelizować i usunąć przyczyny parowania okien w domu. Wyjaśniamy, z czego wynika kondensacja pary wodnej na oknach i jak skutecznie jej zapobiegać.
Kondensacja pary wodnej – co jest jej przyczyną?
Kondensacja pary wodnej na oknach to dość często obserwowane zjawisko, którego przyczyną jest nadmiar wilgoci w powietrzu. Para wodna zgodnie z prawami fizyki osadza się i skrapla na powierzchni szyby, ponieważ ta jest chłodniejsza, a niska temperatura, zgodnie z zasadą tzw. punktu rosy, sprzyja kondensacji pary wodnej. Bardzo szczegółowo zjawisko parowania okien oraz jego przyczynę wyjaśniają specjaliści z firmy Dakea w artykule: Kondensacja pary wodnej na oknach. Dakea to producent nowoczesnych okien dachowych do różnych pomieszczeń, znany z innowacyjnych rozwiązań i wyjątkowo wysokiej jakości swoich wyrobów. Kondensacja pary wodnej ma więc zupełnie naturalne podłoże. Jak podpowiadają eksperci, nie wiąże się też zwykle z nieprawidłową konstrukcją okna czy jego wadami. Zapobieganie nadmiernej kondensacji pary wodnej jest jednak ważną sprawą i w praktyce oznacza unormowanie poziomu wilgoci powietrza znajdującego się w domu. Jak tego dokonać?
Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach?
Ponieważ za nadmierną kondensację pary wodnej na szybach okiennych odpowiada nadmiar wilgoci w powietrzu, należy zadbać o to, by wilgotne powietrze było z domu stale usuwane i zastępowane nowym powietrzem zdolnym przyjąć kolejną porcję wilgoci produkowaną przez nas w czasie eksploatacji domu. Para wodna to stały składnik powietrza, którego ilość wzrasta na skutek zwykłych czynności, jakie wykonujemy – oddychania, gotowania, prania, kąpieli itp. Eksperci wspomnianej firmy Dakea (https://dakea.pl/) podpowiadają, iż zbyt duża wilgotność powstaje w budynku w wyniku braku prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej. Kiedy w mieszkaniu nie ma sprawnej wentylacji, zużyte powietrze staje się coraz wilgotniejsze i po przekroczeniu nasycenia parą wodną zaczyna tę parę wodną oddawać, powodując zawilgocenie, a z czasem zagrzybienie ścian, ich naroży, okolicy okien i drzwi. Aby zapobiegać kondensacji pary wodnej w domu, należy więc pozbywać się regularnie wilgoci, usprawnić wentylację pomieszczeń w budynku, np. poprzez montaż urządzeń wspomagających wentylację grawitacyjną, wietrzyć pomieszczenia przynajmniej raz dziennie przez kilkanaście minut przy pełnym rozwarciu okna, a także stale ogrzewać pokoje do odpowiednio wysokich temperatur.
Czy kondensacja pary wodnej na szybach może być groźna?
Nadmierna kondensacja pary wodnej w okolicy okien i drzwi czy w narożnikach ścian to poważny problem, który w istocie zdradza, iż wentylacja w domu nie działa wystarczająco sprawnie. Nadmiar wilgoci przyczynia się z kolei do rozwoju grzybów i pleśni, a te nie tylko szpecą, niszczą ważne elementy konstrukcyjne budynku, np. okna i zgromadzone w nim sprzęty oraz narażają nas na kosztowne prace remontowe, ale też poważnie zagrażają naszemu zdrowiu. Chociaż kondensacja pary wodnej jest naturalna, zwłaszcza w przypadku szczelnych nowoczesnych okien, warto na taki sygnał reagować i zadbać o to, by unormować poziom wilgoci w domu, nim jej nadmiar zniszczy okno lub zagrozi domownikom.
Artykuł Sponsorowany